| User | mch77 |
| Upload Date | June 08 2025 10:34 PM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 15.5 (Build 24F74) |
| Model | MacBook Pro (16-inch, 2024) |
| Model ID | Mac16,5 |
| Motherboard | Mac16,5 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple M4 Max |
| Topology | 1 Processor, 16 Cores |
| Identifier | Apple M4 Max |
| Base Frequency | 4.50 GHz |
| Cluster 1 | 12 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 64.00 GB |
| Single-Core Score | 3938 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3398
488.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3416
20.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
4016
82.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3646
84.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3712
50.4 images/sec |
|
|
Clang
|
4416
21.7 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3530
282.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3357
104.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5805
173.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
4026
16.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4278
133.1 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4708
362.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
4497
132.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4558
45.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3107
3.01 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3651
115.6 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 26221 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
18425
2.58 GB/sec |
|
|
Navigation
|
27638
166.5 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
33736
690.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
33992
783.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
34201
464.2 images/sec |
|
|
Clang
|
45136
222.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4625
370.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
34076
1.03 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
24012
718.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
22177
91.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
34145
1.06 Gpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
24263
1.87 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
33836
992.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
25025
248.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
37205
36.0 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
32141
1.02 Mpixels/sec |