| Upload Date | June 08 2025 01:53 AM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 18.5 |
| Model | iPhone 14 Pro Max |
| Model ID | iPhone15,3 |
| Motherboard | D74AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A16 Bionic |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 3.46 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 5.51 GB |
| Single-Core Score | 2666 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2631
377.8 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2680
16.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2624
53.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2513
57.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2343
31.8 images/sec |
|
|
Clang
|
3271
16.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2486
199.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2492
77.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2305
69.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2336
9.67 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3117
97.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3245
249.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3018
88.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3403
33.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2160
2.09 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2776
87.9 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 6838 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
5744
824.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
7438
44.8 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
7347
150.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
7383
170.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
7508
101.9 images/sec |
|
|
Clang
|
9963
49.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2989
239.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
7808
241.9 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5391
161.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
6222
25.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
9392
292.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
7239
556.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
7518
220.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
7406
73.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
7346
7.11 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
7253
229.7 Kpixels/sec |