| User | iDemon |
| Upload Date | June 03 2025 03:33 PM |
| Views | 10 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. X299 AORUS Gaming 3 |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. X299 AORUS Gaming 3-CF |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7820X |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 85 Stepping 4 |
| Base Frequency | 3.60 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 4501 MHz |
| Package | Socket 2066 LGA |
| Codename | Skylake-X |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 1.00 MB x 8 |
| L3 Cache | 11.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 avx512-f avx512-dq avx512-bw avx512-vl |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 2130 MT/s |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 1440 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1398
200.7 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1474
8.88 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1659
34.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1614
37.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1245
16.9 images/sec |
|
|
Clang
|
1743
8.59 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1548
124.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1575
48.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
662
19.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
1945
8.05 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2011
62.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1078
82.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1552
45.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
1732
17.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1189
1.15 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1520
48.1 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 7948 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
4658
669.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
10287
62.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9014
184.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
11414
263.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
8805
119.5 images/sec |
|
|
Clang
|
13974
68.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1914
153.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
13332
413.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3554
106.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
8367
34.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
12998
404.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
7074
543.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
8784
257.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
7789
77.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
12644
12.2 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
10029
317.5 Kpixels/sec |