| Upload Date | April 27 2023 03:07 AM |
| Views | 17 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | MSI MS-7817 |
| Motherboard | MSI H81M-E33 (MS-7817) |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-4590 |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 60 Stepping 3 |
| Base Frequency | 3.29 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| Maximum Frequency | 3685 MHz |
| Package | Socket 1150 LGA |
| Codename | Haswell |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 8.00 GB |
| Transfer Rate | 1592 MT/s |
| Type | DDR3 SDRAM |
| Channels | 1 |
| Single-Core Score | 1065 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1048
150.5 MB/sec |
|
|
Navigation
|
890
5.36 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
971
19.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1197
27.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
976
13.2 images/sec |
|
|
Clang
|
1304
6.42 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1201
96.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1281
39.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
492
14.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
1003
4.15 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1616
50.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
948
72.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1186
34.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
1197
11.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1266
1.22 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1205
38.1 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 2798 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1705
244.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3830
23.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2642
54.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3642
84.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2747
37.3 images/sec |
|
|
Clang
|
4666
23.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1489
119.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
4587
142.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
1255
37.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3363
13.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4018
125.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2678
205.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2543
74.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
1924
19.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3974
3.85 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3507
111.0 Kpixels/sec |