| Upload Date | February 18 2025 05:57 AM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home (64-bit) |
| Model | ASUSTeK COMPUTER INC. VivoBook_ASUSLaptop TP420IA_TM420IA |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. TP420IA |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 4700U |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores |
| Identifier | AuthenticAMD Family 23 Model 96 Stepping 1 |
| Base Frequency | 2.00 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 4190 MHz |
| Package | Socket FP6 |
| Codename | Renoir |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 512 KB x 8 |
| L3 Cache | 4.00 MB x 2 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 15.41 GB |
| Transfer Rate | 3192 MT/s |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1561 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1710
245.6 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1584
9.54 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1458
29.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1638
37.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1496
20.3 images/sec |
|
|
Clang
|
1636
8.06 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1363
109.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1668
51.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
848
25.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2191
9.07 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2230
69.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1260
96.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1651
48.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
1897
18.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1617
1.56 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1692
53.6 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 5246 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3312
475.6 MB/sec |
|
|
Navigation
|
6961
41.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
4971
101.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
6771
156.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
5938
80.6 images/sec |
|
|
Clang
|
8720
42.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1631
130.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
8902
275.9 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2183
65.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
5132
21.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
7307
227.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
5320
409.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
6622
194.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4474
44.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
9248
8.95 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
6913
218.9 Kpixels/sec |