| User | hivestead |
| Upload Date | February 18 2025 12:43 AM |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | iBUYPOWER INTEL |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z590I AORUS ULTRA |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-11700K |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 167 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.60 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 5000 MHz |
| Package | Socket 1200 LGA |
| Codename | Rocket Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 512 KB x 8 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 3200 MT/s |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 2427 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2327
334.2 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2266
13.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2529
51.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2453
56.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2334
31.7 images/sec |
|
|
Clang
|
2208
10.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2219
177.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2322
72.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2342
70.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2941
12.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3158
98.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2152
165.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2273
66.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3140
31.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2214
2.14 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2645
83.8 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 10783 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
5806
833.7 MB/sec |
|
|
Navigation
|
12374
74.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
10458
214.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
14830
342.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
13752
186.6 images/sec |
|
|
Clang
|
17697
87.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2864
229.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
19237
596.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5962
178.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
12482
51.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
15524
483.1 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
11765
904.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
11363
333.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
8293
82.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
20865
20.2 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
11924
377.5 Kpixels/sec |