| Upload Date | February 18 2025 12:39 AM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home (64-bit) |
| Model | Razer Blade 18 - RZ09-0509 |
| Motherboard | Razer KI8100 |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-14900HX |
| Topology | 1 Processor, 24 Cores, 32 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 2.20 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 5586 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 4 |
| L3 Cache | 36.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 64.00 GB |
| Transfer Rate | 5186 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 2986 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2937
421.8 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2738
16.5 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2825
57.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2928
67.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2894
39.3 images/sec |
|
|
Clang
|
2903
14.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2959
236.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2945
91.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2999
89.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3839
15.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3498
108.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2961
227.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2877
84.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3058
30.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2845
2.75 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3084
97.7 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 16894 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
9666
1.36 GB/sec |
|
|
Navigation
|
20194
121.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
19334
395.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
20536
473.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
19778
268.4 images/sec |
|
|
Clang
|
32345
159.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3641
291.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
31533
977.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
9780
292.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
12857
53.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
24419
759.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
18660
1.43 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
17919
525.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
13848
137.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
37726
36.5 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
19690
623.4 Kpixels/sec |