| User | Kiruno |
| Upload Date | February 16 2025 06:26 PM |
| Views | 31 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 18.3.1 |
| Model | iPhone 16 Pro Max |
| Model ID | iPhone17,2 |
| Motherboard | D94AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 Pro |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.45 GB |
| Single-Core Score | 3432 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3029
435.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3096
18.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3311
67.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3489
80.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3283
44.6 images/sec |
|
|
Clang
|
3876
19.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2995
239.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2886
89.4 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5277
157.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3330
13.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3619
112.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3972
305.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3729
109.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4082
40.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2718
2.63 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3053
96.7 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8503 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
6734
967.1 MB/sec |
|
|
Navigation
|
9528
57.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
8894
182.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
9393
216.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
9616
130.5 images/sec |
|
|
Clang
|
10842
53.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3512
281.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9035
280.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
9875
295.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
8743
36.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
10836
337.2 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
8682
667.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9424
276.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
8222
81.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
8866
8.58 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8550
270.7 Kpixels/sec |