| User | thyrixyang |
| Upload Date | February 16 2025 03:31 PM |
| Views | 26 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z790M AORUS ELITE AX ICE |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z790M AORUS ELITE AX ICE |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-13700KF |
| Topology | 1 Processor, 16 Cores, 24 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.40 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 5300 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 12 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 12 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 3 |
| L3 Cache | 30.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 24.00 GB |
| Transfer Rate | 6800 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 2762 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2708
388.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2647
15.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2669
54.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2739
63.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2656
36.0 images/sec |
|
|
Clang
|
2605
12.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2686
215.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2701
83.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2599
77.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3341
13.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3383
105.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2634
202.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2690
78.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3207
31.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2623
2.54 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2859
90.5 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 15275 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7397
1.04 GB/sec |
|
|
Navigation
|
18537
111.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
14208
290.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
18659
430.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
19838
269.2 images/sec |
|
|
Clang
|
33204
163.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3539
283.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
30036
930.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
8149
243.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
15939
66.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
18615
579.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
20579
1.58 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
16162
474.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9474
94.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
37796
36.6 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
16942
536.4 Kpixels/sec |