| Upload Date | February 15 2025 08:28 PM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | Micro-Star International Co., Ltd. MS-7E27 |
| Motherboard | Micro-Star International Co., Ltd. PRO B650M-P (MS-7E27) |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 7700 |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 25 Model 97 Stepping 2 |
| Base Frequency | 3.80 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 5100 MHz |
| Package | Socket AM5 (LGA1718) |
| Codename | Raphael |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 1.00 MB x 8 |
| L3 Cache | 32.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 avx512-f avx512-dq shani avx512-bw avx512-vl vaes avx512-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Transfer Rate | 4798 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 1 |
| Single-Core Score | 2753 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2846
408.6 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2481
15.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2460
50.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2470
57.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2826
38.4 images/sec |
|
|
Clang
|
2800
13.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2813
225.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2719
84.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2681
80.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3416
14.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3358
104.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2952
227.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3013
88.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2688
26.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2473
2.39 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2599
82.3 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 11277 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7069
1015.2 MB/sec |
|
|
Navigation
|
13784
83.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
8023
164.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
11813
272.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
14929
202.6 images/sec |
|
|
Clang
|
23760
117.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3765
301.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
22495
697.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
6090
182.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
13627
56.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
12054
375.1 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
15649
1.20 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
11547
338.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
6298
62.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
25152
24.3 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
11027
349.2 Kpixels/sec |