| Upload Date | February 04 2025 02:48 PM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 18.3 |
| Model | iPhone 16 Pro Max |
| Model ID | iPhone17,2 |
| Motherboard | D94AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 Pro |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.45 GB |
| Single-Core Score | 3476 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3149
452.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3094
18.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3331
68.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3561
82.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3301
44.8 images/sec |
|
|
Clang
|
3900
19.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3039
243.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2977
92.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5425
162.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3306
13.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3603
112.1 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4054
311.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3773
110.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4079
40.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2710
2.62 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3113
98.6 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8537 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
6890
989.5 MB/sec |
|
|
Navigation
|
9424
56.8 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9004
184.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
8937
206.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
9560
129.7 images/sec |
|
|
Clang
|
10655
52.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3524
282.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9060
280.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10153
303.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
8846
36.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
10726
333.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
8817
677.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9428
276.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9230
91.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
8907
8.62 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8263
261.6 Kpixels/sec |