| Upload Date | February 03 2025 12:49 PM |
| Views | 11 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | MSI MS-7A74 |
| Motherboard | MSI B250M PRO-VD (MS-7A74) |
| Power Plan | Razer Cortex Power Plan |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i3-7100 |
| Topology | 1 Processor, 2 Cores, 4 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 3.89 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Maximum Frequency | 3892 MHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 3.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 2394 MT/s |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1274 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1079
154.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1293
7.79 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1529
31.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1396
32.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1023
13.9 images/sec |
|
|
Clang
|
1204
5.93 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1088
87.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1499
46.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
614
18.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
1856
7.68 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2057
64.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
993
76.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1479
43.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
1993
19.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1186
1.15 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1461
46.3 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 2728 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1723
247.5 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3221
19.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3098
63.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3791
87.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2600
35.3 images/sec |
|
|
Clang
|
3010
14.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1535
122.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3520
109.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
1180
35.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3544
14.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4405
137.1 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2100
161.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3115
91.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4167
41.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3145
3.04 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3286
104.1 Kpixels/sec |