| Upload Date | February 03 2025 04:23 AM |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 18.3 |
| Model | iPhone 16 Pro Max |
| Model ID | iPhone17,2 |
| Motherboard | D94AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 Pro |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.45 GB |
| Single-Core Score | 3590 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3148
452.1 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3087
18.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3353
68.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3614
83.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3357
45.6 images/sec |
|
|
Clang
|
3921
19.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3183
254.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3138
97.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5593
167.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3584
14.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3696
115.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4340
333.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
4023
118.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4243
42.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2860
2.77 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3321
105.1 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 9117 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7329
1.03 GB/sec |
|
|
Navigation
|
9902
59.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9451
193.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
9771
225.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
10269
139.4 images/sec |
|
|
Clang
|
11719
57.7 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3857
308.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9659
299.3 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10989
328.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9314
38.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
11042
343.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
9309
715.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9825
288.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9735
96.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
9412
9.11 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
9041
286.2 Kpixels/sec |