| Upload Date | February 03 2025 12:59 AM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 18.3 |
| Model | iPhone 15 Pro Max |
| Model ID | iPhone16,2 |
| Motherboard | D84AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A17 Pro |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 3.78 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.48 GB |
| Single-Core Score | 2839 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2791
400.8 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2854
17.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2876
58.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2820
65.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2638
35.8 images/sec |
|
|
Clang
|
3478
17.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2576
206.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2609
80.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2288
68.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2415
9.99 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3280
102.1 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3465
266.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3204
94.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3601
35.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2457
2.38 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2835
89.8 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 7013 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
5916
849.5 MB/sec |
|
|
Navigation
|
8491
51.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
7589
155.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
7496
172.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
7450
101.1 images/sec |
|
|
Clang
|
9507
46.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2940
235.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
7971
247.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5635
168.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
6190
25.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
9844
306.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
7745
595.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
7693
225.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
7350
72.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
7739
7.49 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
7501
237.5 Kpixels/sec |