| User | crypticSlave |
| Upload Date | March 30 2026 06:31 AM |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 26.4 (Build 25E246) |
| Model | Mac17,9 |
| Model ID | Mac17,9 |
| Motherboard | Mac17,9 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple M5 Pro |
| Topology | 1 Processor, 18 Cores |
| Identifier | Apple M5 Pro |
| Base Frequency | 4.59 GHz |
| Cluster 1 | 6 Cores |
| Cluster 2 | 12 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 24.00 GB |
| OpenCL Information | |
|---|---|
| Platform Vendor | Apple |
| Platform Name | Apple |
| Device Vendor | Apple |
| Device Name | Apple M5 Pro |
| Compute Units | 20 |
| Maximum Frequency | 1000 MHz |
| Device Memory | 17.8 GB |
| OpenCL Score | 88433 | |
|---|---|---|
|
Background Blur
|
43642
180.6 images/sec |
|
|
Face Detection
|
35139
114.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
101404
3.16 Gpixels/sec |
|
|
Edge Detection
|
119112
4.42 Gpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
105765
4.61 Gpixels/sec |
|
|
Feature Matching
|
24508
966.2 Mpixels/sec |
|
|
Stereo Matching
|
273504
260.0 Gpixels/sec |
|
|
Particle Physics
|
284840
12536.0 FPS |