| Upload Date | March 28 2026 06:16 PM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 26.4 (Build 25E246) |
| Model | MacBook Pro (14-inch, Nov 2023) |
| Model ID | Mac15,10 |
| Motherboard | Mac15,10 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple M3 Max |
| Topology | 1 Processor, 14 Cores |
| Identifier | Apple M3 Max |
| Base Frequency | 4.06 GHz |
| Cluster 1 | 10 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 36.00 GB |
| OpenCL Information | |
|---|---|
| Platform Vendor | Apple |
| Platform Name | Apple |
| Device Vendor | Apple |
| Device Name | Apple M3 Max |
| Compute Units | 30 |
| Maximum Frequency | 1000 MHz |
| Device Memory | 28.1 GB |
| OpenCL Score | 81848 | |
|---|---|---|
|
Background Blur
|
33526
138.8 images/sec |
|
|
Face Detection
|
28227
92.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
107791
3.35 Gpixels/sec |
|
|
Edge Detection
|
136208
5.05 Gpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
87004
3.79 Gpixels/sec |
|
|
Feature Matching
|
21430
844.8 Mpixels/sec |
|
|
Stereo Matching
|
296601
282.0 Gpixels/sec |
|
|
Particle Physics
|
262125
11536.3 FPS |