| Upload Date | March 28 2026 06:01 PM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.2 |
| Model | iPad Air 11-inch (M2) |
| Model ID | iPad14,8 |
| Motherboard | J507AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple M2 |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 3.48 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.46 GB |
| Metal Information | |
|---|---|
| Device Name | Apple M2 GPU |
| Metal Score | 43657 | |
|---|---|---|
|
Background Blur
|
18506
76.6 images/sec |
|
|
Face Detection
|
27967
91.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
43522
1.35 Gpixels/sec |
|
|
Edge Detection
|
52134
1.93 Gpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
52582
2.29 Gpixels/sec |
|
|
Feature Matching
|
13535
533.6 Mpixels/sec |
|
|
Stereo Matching
|
137363
130.6 Gpixels/sec |
|
|
Particle Physics
|
114939
5058.6 FPS |