| User | thegreengiant94 |
| Upload Date | March 28 2026 06:56 AM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 26.4 (Build 25E246) |
| Model | Mac17,3 |
| Model ID | Mac17,3 |
| Motherboard | Mac17,3 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple M5 |
| Topology | 1 Processor, 10 Cores |
| Identifier | Apple M5 |
| Base Frequency | 4.46 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| Cluster 2 | 6 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| OpenCL Information | |
|---|---|
| Platform Vendor | Apple |
| Platform Name | Apple |
| Device Vendor | Apple |
| Device Name | Apple M5 |
| Compute Units | 8 |
| Maximum Frequency | 1000 MHz |
| Device Memory | 11.8 GB |
| OpenCL Score | 39962 | |
|---|---|---|
|
Background Blur
|
20945
86.7 images/sec |
|
|
Face Detection
|
16948
55.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
46862
1.46 Gpixels/sec |
|
|
Edge Detection
|
55347
2.05 Gpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
41289
1.80 Gpixels/sec |
|
|
Feature Matching
|
13113
517.0 Mpixels/sec |
|
|
Stereo Matching
|
112758
107.2 Gpixels/sec |
|
|
Particle Physics
|
115709
5092.4 FPS |