| User | npiacpka |
| Upload Date | March 27 2026 01:00 PM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 26.4 (Build 25E246) |
| Model | Mac17,6 |
| Model ID | Mac17,6 |
| Motherboard | Mac17,6 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple M5 Max |
| Topology | 1 Processor, 18 Cores |
| Identifier | Apple M5 Max |
| Base Frequency | 4.60 GHz |
| Cluster 1 | 6 Cores |
| Cluster 2 | 12 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 64.00 GB |
| Metal Information | |
|---|---|
| Device Name | Apple M5 Max |
| Metal Score | 226602 | |
|---|---|---|
|
Background Blur
|
89574
370.7 images/sec |
|
|
Face Detection
|
156081
509.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
199165
6.20 Gpixels/sec |
|
|
Edge Detection
|
281626
10.4 Gpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
402454
17.5 Gpixels/sec |
|
|
Feature Matching
|
59154
2.33 Gpixels/sec |
|
|
Stereo Matching
|
704105
669.3 Gpixels/sec |
|
|
Particle Physics
|
528871
23276.0 FPS |