| User | rencon |
| Upload Date | March 26 2026 07:03 AM |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 13.7.7 (Build 22H722) |
| Model | iMac (27-inch Retina Mid 2017) |
| Model ID | iMac18,3 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-BE088AF8C5EB4FA2 iMac18,3 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Transfer Rate | 2400 MT/s |
| Type | DDR4 |
| Metal Information | |
|---|---|
| Device Name | AMD Radeon Pro 580 |
| Metal Score | 54997 | |
|---|---|---|
|
Background Blur
|
20318
84.1 images/sec |
|
|
Face Detection
|
23428
76.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
55590
1.73 Gpixels/sec |
|
|
Edge Detection
|
86677
3.22 Gpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
94196
4.10 Gpixels/sec |
|
|
Feature Matching
|
11839
466.7 Mpixels/sec |
|
|
Stereo Matching
|
228788
217.5 Gpixels/sec |
|
|
Particle Physics
|
143027
6294.7 FPS |