| User | mpaholmes |
| Upload Date | March 25 2026 10:12 PM |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Hewlett-Packard HP Z820 Workstation |
| Motherboard | Hewlett-Packard 158B |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Xeon E5-2667 v2 |
| Topology | 2 Processors, 16 Cores, 32 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 62 Stepping 4 |
| Base Frequency | 3.09 GHz |
| Cluster 1 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 3747 MHz |
| Package | Socket 2011 LGA |
| Codename | Ivy Bridge-EP/EX |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 256 KB x 8 |
| L3 Cache | 25.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul sse41 aesni avx |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 63.93 GB |
| Transfer Rate | 1500 MT/s |
| Type | DDR3 SDRAM |
| Channels | 4 |
| OpenCL Information | |
|---|---|
| Platform Vendor | NVIDIA Corporation |
| Platform Name | NVIDIA CUDA |
| Device Vendor | NVIDIA Corporation |
| Device Name | Quadro M6000 |
| Compute Units | 24 |
| Maximum Frequency | 1114 MHz |
| Device Memory | 11.2 GB |
| OpenCL Score | 39036 | |
|---|---|---|
|
Background Blur
|
24300
100.6 images/sec |
|
|
Face Detection
|
14253
46.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
61291
1.91 Gpixels/sec |
|
|
Edge Detection
|
84266
3.13 Gpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
64545
2.81 Gpixels/sec |
|
|
Feature Matching
|
4249
167.5 Mpixels/sec |
|
|
Stereo Matching
|
148614
141.3 Gpixels/sec |
|
|
Particle Physics
|
73947
3254.5 FPS |