| User | davegutter888 |
| Upload Date | March 25 2026 08:17 PM |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 15.7.5 (Build 24G624) |
| Model | MacBook Pro (15-inch Mid 2017) |
| Model ID | MacBookPro14,3 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-551B86E5744E2388 MacBookPro14,3 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7820HQ |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 2.90 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Transfer Rate | 2133 MT/s |
| Type | LPDDR3 |
| OpenCL Information | |
|---|---|
| Platform Vendor | Apple |
| Platform Name | Apple |
| Device Vendor | AMD |
| Device Name | AMD Radeon HD Baffin Prototype Compute Engine |
| Compute Units | 16 |
| Maximum Frequency | 907 MHz |
| Device Memory | 4.00 GB |
| OpenCL Score | 16978 | |
|---|---|---|
|
Background Blur
|
8947
37.0 images/sec |
|
|
Face Detection
|
5299
17.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
19039
592.5 Mpixels/sec |
|
|
Edge Detection
|
27172
1.01 Gpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
23918
1.04 Gpixels/sec |
|
|
Feature Matching
|
3488
137.5 Mpixels/sec |
|
|
Stereo Matching
|
63706
60.6 Gpixels/sec |
|
|
Particle Physics
|
52971
2331.3 FPS |