| User | ChrisSack |
| Upload Date | March 23 2026 02:48 PM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Enterprise (64-bit) |
| Model | PROMETHEAN OPS4-5P8R256SV |
| Motherboard | Type2 - Board Vendor Name1 Type2 - Board Product Name1 |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-1240P |
| Topology | 1 Processor, 12 Cores, 16 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 154 Stepping 3 |
| Base Frequency | 1.70 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| Cluster 2 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 4389 MHz |
| Package | Socket 1744 FCBGA |
| Codename | Alder Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 1.25 MB x 2 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 8.00 GB |
| Transfer Rate | 3192 MT/s |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Channels | 2 |
| OpenCL Information | |
|---|---|
| Platform Vendor | Intel(R) Corporation |
| Platform Name | Intel(R) OpenCL Graphics |
| Device Vendor | Intel(R) Corporation |
| Device Name | Intel(R) Iris(R) Xe Graphics |
| Compute Units | 80 |
| Maximum Frequency | 1300 MHz |
| Device Memory | 3.19 GB |
| OpenCL Score | 10762 | |
|---|---|---|
|
Background Blur
|
6349
26.3 images/sec |
|
|
Face Detection
|
4453
14.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
12315
383.2 Mpixels/sec |
|
|
Edge Detection
|
13844
513.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
7171
312.4 Mpixels/sec |
|
|
Feature Matching
|
3253
128.3 Mpixels/sec |
|
|
Stereo Matching
|
32453
30.9 Gpixels/sec |
|
|
Particle Physics
|
49309
2170.1 FPS |