| User | davech |
| Upload Date | March 23 2026 12:48 PM |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 14.7.6 (Build 23H626) |
| Model | Mac Pro (Late 2019) |
| Model ID | MacPro7,1 |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. Mac-27AD2F918AE68F61 MacPro7,1 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-3570 |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 58 Stepping 9 |
| Base Frequency | 3.40 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul sse41 aesni avx |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Transfer Rate | 1600 MT/s |
| Type | DDR3 |
| OpenCL Information | |
|---|---|
| Platform Vendor | Apple |
| Platform Name | Apple |
| Device Vendor | NVIDIA |
| Device Name | GeForce GTX 960 |
| Compute Units | 8 |
| Maximum Frequency | 1080 MHz |
| Device Memory | 2.00 GB |
| OpenCL Score | 22599 | |
|---|---|---|
|
Background Blur
|
13361
55.3 images/sec |
|
|
Face Detection
|
7948
25.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
27018
840.7 Mpixels/sec |
|
|
Edge Detection
|
34410
1.28 Gpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
30059
1.31 Gpixels/sec |
|
|
Feature Matching
|
5469
215.6 Mpixels/sec |
|
|
Stereo Matching
|
82325
78.3 Gpixels/sec |
|
|
Particle Physics
|
50916
2240.8 FPS |