| User | idanbo |
| Upload Date | March 23 2026 03:21 AM |
| Views | 28 |
| Notes | MacBook Pro (16-inch, M5 Max, 2026)/M5 Max 18Core CPU/40Core GPU/128GB/4TB SSD |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 26.3.1 (Build 25D2128) |
| Model | Mac17,6 |
| Model ID | Mac17,6 |
| Motherboard | Mac17,6 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple M5 Max |
| Topology | 1 Processor, 18 Cores |
| Identifier | Apple M5 Max |
| Base Frequency | 4.60 GHz |
| Cluster 1 | 6 Cores |
| Cluster 2 | 12 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 128.00 GB |
| Metal Information | |
|---|---|
| Device Name | Apple M5 Max |
| Metal Score | 218359 | |
|---|---|---|
|
Background Blur
|
87832
363.5 images/sec |
|
|
Face Detection
|
156118
509.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
192204
5.98 Gpixels/sec |
|
|
Edge Detection
|
281232
10.4 Gpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
400392
17.4 Gpixels/sec |
|
|
Feature Matching
|
59298
2.34 Gpixels/sec |
|
|
Stereo Matching
|
706374
671.5 Gpixels/sec |
|
|
Particle Physics
|
415789
18299.2 FPS |