| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Mon, 20 Sep 2021 05:21:37 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | Ultimate Performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| Maximum Frequency | 4.60 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1466 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1267 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1681 | |
| Integer Score | 1179 | |
| Floating Point Score | 1387 | |
|
AES-XTS
|
1681
2.87 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1174
5.94 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1402
66.3 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1103
3.11 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1126
1.32 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1141
357.3 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1222
66.3 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1086
345.9 KB/sec |
|
|
Clang
|
1201
9.36 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1187
13.8 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1198
1.50 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1255
7775.0 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1243
68.3 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1158
8.92 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1156
28.5 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2142
105.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2360
32.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1550
1.24 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1108
9.93 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1255
40.1 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1343
51.9 images/sec |
| Multi-Core Score | 5134 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6092 | |
| Integer Score | 4954 | |
| Floating Point Score | 5364 | |
|
AES-XTS
|
6092
10.4 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5479
27.7 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6581
311.3 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3529
9.95 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4064
4.77 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4944
1.55 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5527
300.0 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4819
1.50 MB/sec |
|
|
Clang
|
5533
43.1 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4771
55.3 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5431
6.80 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6459
40017.9 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4594
252.5 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4925
37.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5413
133.4 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7370
361.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10318
140.6 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
6906
5.55 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4904
43.9 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3414
109.1 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2799
108.1 images/sec |