| User | Warder105 |
| Upload Date | Thu, 16 Sep 2021 04:55:48 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. X570 AORUS MASTER |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. X570 AORUS MASTER |
| Power Plan | AMD Ryzen High Performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 3800XT |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Base Frequency | 3.90 GHz |
| Maximum Frequency | 4666 MHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Matisse |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 512 KB x 8 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1900 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1340 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 2197 | |
| Integer Score | 1170 | |
| Floating Point Score | 1566 | |
|
AES-XTS
|
2197
3.74 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1388
7.02 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1406
66.5 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1279
3.61 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
787
924.7 KElements/sec |
|
|
SQLite
|
976
305.8 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1186
64.4 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1187
378.3 KB/sec |
|
|
Clang
|
1128
8.79 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1347
15.6 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1531
1.92 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1327
8218.2 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1614
88.7 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1414
10.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1282
31.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2612
128.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2534
34.5 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1675
1.34 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1116
10.00 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1404
44.9 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1346
52.0 images/sec |
| Multi-Core Score | 9646 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 8781 | |
| Integer Score | 8994 | |
| Floating Point Score | 11202 | |
|
AES-XTS
|
8781
15.0 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
13348
67.5 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
13368
632.4 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
5839
16.5 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4911
5.77 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
10436
3.27 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
10109
548.6 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
7035
2.19 MB/sec |
|
|
Clang
|
10815
84.3 Klines/sec |
|
|
Camera
|
9376
108.7 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
10319
12.9 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
14377
89073.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
10452
574.6 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
11752
90.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
10379
255.8 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
18522
908.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
19551
266.4 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
16552
13.3 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
9340
83.7 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
7121
227.7 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
4623
178.6 images/sec |