| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Sat, 11 Jan 2020 02:44:46 +0000 |
| Views | 11 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| Maximum Frequency | 4.80 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1400 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1339 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1747 | |
| Integer Score | 1257 | |
| Floating Point Score | 1448 | |
|
AES-XTS
|
1747
2.98 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1305
6.60 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1423
67.3 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1128
3.18 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1161
1.36 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1202
376.7 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1288
69.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1312
418.0 KB/sec |
|
|
Clang
|
1268
9.88 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1254
14.5 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1282
1.60 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1275
7898.6 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1275
70.1 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1226
9.44 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1228
30.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2310
113.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2513
34.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1589
1.28 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1191
10.7 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1338
42.8 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1273
49.2 images/sec |
| Multi-Core Score | 5330 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5964 | |
| Integer Score | 5164 | |
| Floating Point Score | 5583 | |
|
AES-XTS
|
5964
10.2 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5783
29.2 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6588
311.6 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3477
9.81 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4591
5.39 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
5230
1.64 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5692
308.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4980
1.55 MB/sec |
|
|
Clang
|
5855
45.6 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4951
57.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5839
7.31 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6517
40372.6 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4811
264.5 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
5189
39.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5704
140.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7512
368.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10687
145.6 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7662
6.15 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5156
46.2 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3416
109.2 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2796
108.1 images/sec |