| Upload Date | Wed, 15 Sep 2021 22:10:47 +0000 |
| Views | 2 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows Server 2019 Datacenter (64-bit) |
| Model | Microsoft Corporation Virtual Machine |
| Motherboard | Microsoft Corporation Virtual Machine |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Xeon Platinum 8171M |
| Topology | 1 Processor, 1 Core |
| Base Frequency | 2.10 GHz |
| Maximum Frequency | 2529 MHz |
| Package | Socket 3647 LGA |
| Codename | Skylake-SP |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 1.00 MB x 1 |
| L3 Cache | 35.8 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 2.00 GB EDO RAM |
| Single-Core Score | 643 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 895 | |
| Integer Score | 591 | |
| Floating Point Score | 713 | |
|
AES-XTS
|
895
1.53 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
632
3.19 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
711
33.6 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
507
1.43 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
499
585.8 KElements/sec |
|
|
SQLite
|
550
172.3 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
621
33.7 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
565
180.0 KB/sec |
|
|
Clang
|
624
4.86 Klines/sec |
|
|
Camera
|
642
7.44 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
644
805.6 Kpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
632
3912.7 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
566
31.1 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
644
4.96 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
581
14.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1057
51.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1212
16.5 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
793
637.1 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
580
5.20 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
636
20.3 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
746
28.8 images/sec |
| Multi-Core Score | 652 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 888 | |
| Integer Score | 606 | |
| Floating Point Score | 711 | |
|
AES-XTS
|
888
1.51 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
633
3.20 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
723
34.2 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
521
1.47 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
575
675.7 KElements/sec |
|
|
SQLite
|
584
183.0 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
642
34.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
553
176.2 KB/sec |
|
|
Clang
|
619
4.83 Klines/sec |
|
|
Camera
|
630
7.30 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
634
793.1 Kpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
655
4059.8 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
557
30.6 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
564
4.34 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
591
14.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1046
51.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1256
17.1 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
886
711.7 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
576
5.16 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
633
20.2 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
722
27.9 images/sec |