| User | xmalinov |
| Upload Date | Tue, 14 Sep 2021 14:10:48 +0000 |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Ubuntu 20.04.3 LTS |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z97-D3H |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z97-D3H-CF |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4790K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.40 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 15.52 GB |
| Single-Core Score | 1147 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1503 | |
| Integer Score | 1071 | |
| Floating Point Score | 1253 | |
|
AES-XTS
|
1503
2.56 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1141
5.77 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1160
54.9 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
919
2.59 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1090
1.28 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1139
356.9 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1047
56.8 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1021
325.4 KB/sec |
|
|
Clang
|
1117
8.71 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1030
11.9 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1116
1.40 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1225
7592.2 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1015
55.8 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1081
8.32 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1086
26.8 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2015
98.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2255
30.7 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1348
1.08 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1033
9.25 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1162
37.2 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
997
38.5 images/sec |
| Multi-Core Score | 4107 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3332 | |
| Integer Score | 4015 | |
| Floating Point Score | 4437 | |
|
AES-XTS
|
3332
5.68 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
4325
21.9 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
4955
234.4 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2354
6.64 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4071
4.78 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4597
1.44 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4447
241.3 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
3497
1.09 MB/sec |
|
|
Clang
|
4842
37.7 Klines/sec |
|
|
Camera
|
3813
44.2 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
4641
5.81 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6191
38353.6 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4251
233.7 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4528
34.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4116
101.5 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
6155
301.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
8526
116.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
6932
5.57 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4169
37.4 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2539
81.2 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1498
57.9 images/sec |