| Upload Date | Tue, 14 Sep 2021 03:07:12 +0000 |
| Views | 15 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Micro Electronics Inc MG-VCP17A-3070 |
| Motherboard | MAINGEAR VECTOR Pro 17 |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 9 5900HX |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Base Frequency | 3.30 GHz |
| Maximum Frequency | 1856 MHz |
| Package | Socket FP6 |
| Codename | Cezanne |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 512 KB x 8 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 31.40 GB DDR4 SDRAM 1596 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1221 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 2932 | |
| Integer Score | 1037 | |
| Floating Point Score | 1334 | |
|
AES-XTS
|
2932
5.00 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
950
4.80 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1285
60.8 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
835
2.36 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1022
1.20 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1048
328.3 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1116
60.6 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
995
317.0 KB/sec |
|
|
Clang
|
1088
8.48 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1052
12.2 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1227
1.53 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1266
7843.8 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1103
60.6 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1315
10.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1163
28.7 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2218
108.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2376
32.4 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1486
1.19 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1073
9.61 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1112
35.5 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
973
37.6 images/sec |
| Multi-Core Score | 6380 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4597 | |
| Integer Score | 5975 | |
| Floating Point Score | 7555 | |
|
AES-XTS
|
4597
7.84 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
7588
38.4 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
9786
463.0 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2966
8.36 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
6652
7.81 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
7296
2.29 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
6570
356.5 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
3662
1.14 MB/sec |
|
|
Clang
|
6983
54.4 Klines/sec |
|
|
Camera
|
5405
62.7 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
8650
10.8 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
10569
65478.5 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
7026
386.2 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
8758
67.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
7136
175.9 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
9894
485.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
13799
188.0 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
10974
8.81 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
6679
59.8 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5114
163.5 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2229
86.1 images/sec |