| User | pep_one |
| Upload Date | Tue, 10 Aug 2021 11:49:13 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 11.5.1 (Build 20G80) |
| Model | iMac (27-inch Retina Mid 2020) |
| Model ID | iMac20,1 |
| Motherboard | Acidanthera Mac-CFF7D910A743CAAF iMac20,1 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-10700K |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Base Frequency | 3.80 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 256 KB x 8 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 16.00 GB RAM |
| Single-Core Score | 1214 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1261 | |
| Integer Score | 1202 | |
| Floating Point Score | 1232 | |
|
AES-XTS
|
1261
2.15 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1351
6.83 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1232
58.3 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1225
3.45 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1056
1.24 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1132
354.8 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1202
65.2 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1270
404.8 KB/sec |
|
|
Clang
|
1153
8.98 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1223
14.2 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1134
1.42 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1456
9021.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
354
19.4 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
751
5.78 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1196
29.5 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2519
123.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2350
32.0 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1328
1.07 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1244
11.1 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1413
45.2 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1369
52.9 images/sec |
| Multi-Core Score | 9165 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6930 | |
| Integer Score | 8865 | |
| Floating Point Score | 10188 | |
|
AES-XTS
|
6930
11.8 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
11398
57.6 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
11244
531.9 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
5197
14.7 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
8256
9.69 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
10013
3.14 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
8507
461.7 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
8170
2.54 MB/sec |
|
|
Clang
|
10038
78.2 Klines/sec |
|
|
Camera
|
8805
102.1 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
9433
11.8 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
15405
95440.4 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
9591
527.2 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
11331
87.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
9484
233.8 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
14933
732.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
18148
247.3 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
14922
12.0 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
9538
85.5 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6028
192.7 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
3523
136.1 images/sec |