| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Thu, 02 Jan 2020 05:17:13 +0000 |
| Views | 11 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| Maximum Frequency | 4.80 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1466 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1301 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1745 | |
| Integer Score | 1204 | |
| Floating Point Score | 1437 | |
|
AES-XTS
|
1745
2.98 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1286
6.51 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1407
66.5 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1128
3.18 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
903
1.06 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1204
377.1 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1256
68.2 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1282
408.4 KB/sec |
|
|
Clang
|
1191
9.28 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1253
14.5 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1264
1.58 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1261
7813.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1248
68.6 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1193
9.18 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1224
30.2 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2311
113.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2461
33.5 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1592
1.28 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1192
10.7 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1339
42.8 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1285
49.7 images/sec |
| Multi-Core Score | 5069 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6195 | |
| Integer Score | 4770 | |
| Floating Point Score | 5528 | |
|
AES-XTS
|
6195
10.6 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5680
28.7 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6605
312.5 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3615
10.2 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
2403
2.82 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
5195
1.63 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5553
301.4 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
5017
1.56 MB/sec |
|
|
Clang
|
5534
43.1 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4900
56.8 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5750
7.19 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6454
39988.0 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4827
265.3 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
5153
39.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5766
142.1 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7746
380.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10797
147.1 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7546
6.06 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4693
42.0 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3344
106.9 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2795
108.0 images/sec |