| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Wed, 01 Jan 2020 23:54:05 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| Maximum Frequency | 4.80 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1065 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1275 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1686 | |
| Integer Score | 1179 | |
| Floating Point Score | 1414 | |
|
AES-XTS
|
1686
2.87 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1205
6.10 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1398
66.1 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1020
2.88 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
920
1.08 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1187
372.0 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1246
67.6 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1268
404.0 KB/sec |
|
|
Clang
|
1194
9.30 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1241
14.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1244
1.56 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1270
7869.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1241
68.2 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1224
9.42 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1208
29.8 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2220
108.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2475
33.7 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1588
1.28 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1198
10.7 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1265
40.4 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1178
45.5 images/sec |
| Multi-Core Score | 4710 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4664 | |
| Integer Score | 4506 | |
| Floating Point Score | 5161 | |
|
AES-XTS
|
4664
7.95 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5182
26.2 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6525
308.7 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2926
8.25 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
2435
2.86 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4943
1.55 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5427
294.5 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4603
1.43 MB/sec |
|
|
Clang
|
5339
41.6 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4822
55.9 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5711
7.15 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6239
38654.2 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4771
262.3 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
5041
38.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5333
131.4 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
6621
324.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10405
141.8 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7044
5.66 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5049
45.2 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2749
87.9 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2250
86.9 images/sec |