| User | macworld99 |
| Upload Date | Sun, 08 Aug 2021 18:44:25 +0000 |
| Views | 11 |
| Notes | m1 MacBook Air 8gb ram and 8 gpu core running macOS Monterey 12 beta 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 12.0 (Build 21A5294g) |
| Model | MacBook Air (Late 2020) |
| Model ID | MacBookAir10,1 |
| Motherboard | MacBookAir10,1 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple M1 |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores |
| Base Frequency | 3.19 GHz |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 8.00 GB |
| Single-Core Score | 1748 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 2823 | |
| Integer Score | 1596 | |
| Floating Point Score | 1898 | |
|
AES-XTS
|
2823
4.81 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1490
7.54 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1378
65.2 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1643
4.63 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1704
2.00 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1420
444.8 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1636
88.8 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1809
576.4 KB/sec |
|
|
Clang
|
1768
13.8 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1570
18.2 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1812
2.27 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1775
10999.5 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1432
78.7 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
2245
17.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1996
49.2 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
3224
158.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2487
33.9 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
2588
2.08 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1436
12.9 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1601
51.2 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1171
45.2 images/sec |
| Multi-Core Score | 7746 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 10197 | |
| Integer Score | 7132 | |
| Floating Point Score | 8668 | |
|
AES-XTS
|
10197
17.4 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
6062
30.7 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
7170
339.2 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
5623
15.9 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
7938
9.32 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
6961
2.18 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
7128
386.8 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
7915
2.46 MB/sec |
|
|
Clang
|
8921
69.5 Klines/sec |
|
|
Camera
|
7024
81.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
7702
9.64 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
9063
56146.4 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
7991
439.3 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
10096
77.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
9911
244.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
12479
612.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
12809
174.5 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
14477
11.6 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
7009
62.8 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4884
156.2 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
4692
181.3 images/sec |