| Upload Date | Fri, 06 Aug 2021 18:22:13 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Enterprise (64-bit) |
| Model | Dell Inc. Latitude 5580 |
| Motherboard | Dell Inc. 0FH6CJ |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7820HQ |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 2.89 GHz |
| Maximum Frequency | 3891 MHz |
| Package | Socket 1440 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1197 MHz |
| Channels | 1 |
| Single-Core Score | 767 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1131 | |
| Integer Score | 711 | |
| Floating Point Score | 828 | |
|
AES-XTS
|
1131
1.93 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
680
3.44 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
862
40.8 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
664
1.87 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
685
803.8 KElements/sec |
|
|
SQLite
|
641
200.7 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
730
39.6 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
682
217.3 KB/sec |
|
|
Clang
|
707
5.51 Klines/sec |
|
|
Camera
|
773
8.96 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
702
878.0 Kpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
734
4545.5 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
780
42.9 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
706
5.43 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
721
17.8 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1278
62.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1442
19.7 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
906
727.4 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
673
6.03 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
703
22.5 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
771
29.8 images/sec |
| Multi-Core Score | 2676 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 2721 | |
| Integer Score | 2593 | |
| Floating Point Score | 2849 | |
|
AES-XTS
|
2721
4.64 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
3087
15.6 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
3440
162.8 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1651
4.66 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
2369
2.78 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
2518
788.9 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
2961
160.7 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
2510
799.6 KB/sec |
|
|
Clang
|
2760
21.5 Klines/sec |
|
|
Camera
|
2472
28.7 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
2987
3.74 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
3480
21559.9 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
2651
145.7 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
2607
20.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2912
71.8 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
4078
200.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
5766
78.6 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4107
3.30 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2654
23.8 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1526
48.8 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1229
47.5 images/sec |