| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Wed, 01 Jan 2020 08:12:57 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| Maximum Frequency | 4.80 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1066 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1266 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1740 | |
| Integer Score | 1179 | |
| Floating Point Score | 1374 | |
|
AES-XTS
|
1740
2.97 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1197
6.05 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1414
66.9 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1028
2.90 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
918
1.08 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1197
375.1 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1243
67.4 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1268
404.1 KB/sec |
|
|
Clang
|
1180
9.19 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1237
14.3 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1258
1.57 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1272
7881.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1248
68.6 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1189
9.16 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1210
29.8 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2214
108.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2419
33.0 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1518
1.22 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1145
10.3 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1089
34.8 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1133
43.8 images/sec |
| Multi-Core Score | 4743 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4682 | |
| Integer Score | 4535 | |
| Floating Point Score | 5204 | |
|
AES-XTS
|
4682
7.98 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5283
26.7 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6563
310.5 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2889
8.15 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
2440
2.87 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
5193
1.63 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5432
294.8 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4565
1.42 MB/sec |
|
|
Clang
|
5369
41.8 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4805
55.7 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5738
7.18 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6351
39345.7 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4806
264.2 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
5160
39.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5379
132.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
6679
327.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10393
141.6 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7247
5.82 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5022
45.0 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2777
88.8 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2221
85.8 images/sec |