| User | Lucky_Hunter |
| Upload Date | Mon, 02 Aug 2021 19:34:29 +0000 |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | MSI MS-7917 |
| Motherboard | MSI Z97 GAMING 5 (MS-7917) |
| Power Plan | Ultimate Performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4790K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.00 GHz |
| Maximum Frequency | 4700 MHz |
| Package | Socket 1150 LGA |
| Codename | Haswell |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 16.00 GB DDR3 SDRAM 1066 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1184 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1615 | |
| Integer Score | 1111 | |
| Floating Point Score | 1270 | |
|
AES-XTS
|
1615
2.75 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1211
6.12 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1262
59.7 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1043
2.94 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1055
1.24 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1096
343.5 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1091
59.2 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1089
346.9 KB/sec |
|
|
Clang
|
1118
8.71 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1056
12.2 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1094
1.37 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1218
7548.3 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1074
59.1 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1129
8.70 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1136
28.0 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1749
85.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2177
29.7 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1399
1.12 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1029
9.22 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1210
38.7 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1137
43.9 images/sec |
| Multi-Core Score | 4584 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5036 | |
| Integer Score | 4461 | |
| Floating Point Score | 4775 | |
|
AES-XTS
|
5036
8.58 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5335
27.0 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
5740
271.5 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2986
8.42 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
3819
4.48 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4637
1.45 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4926
267.4 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4253
1.32 MB/sec |
|
|
Clang
|
4885
38.1 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4224
49.0 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
4577
5.73 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6040
37423.2 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4225
232.2 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4038
31.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5007
123.4 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
6898
338.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
8818
120.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
6549
5.26 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4360
39.1 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3304
105.6 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2172
83.9 images/sec |