| User | Lucky_Hunter |
| Upload Date | Mon, 02 Aug 2021 19:29:30 +0000 |
| Views | 19 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | MSI MS-7917 |
| Motherboard | MSI Z97 GAMING 5 (MS-7917) |
| Power Plan | Ultimate Performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4790K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.00 GHz |
| Maximum Frequency | 4698 MHz |
| Package | Socket 1150 LGA |
| Codename | Haswell |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 16.00 GB DDR3 SDRAM 1066 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1198 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1611 | |
| Integer Score | 1122 | |
| Floating Point Score | 1295 | |
|
AES-XTS
|
1611
2.75 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1198
6.06 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1268
60.0 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1046
2.95 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1068
1.25 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1102
345.4 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1095
59.4 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1144
364.4 KB/sec |
|
|
Clang
|
1138
8.87 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1053
12.2 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1145
1.43 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1219
7554.0 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1079
59.3 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1135
8.74 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1148
28.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1996
97.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2178
29.7 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1403
1.13 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1031
9.24 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1223
39.1 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1135
43.9 images/sec |
| Multi-Core Score | 4586 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5053 | |
| Integer Score | 4433 | |
| Floating Point Score | 4840 | |
|
AES-XTS
|
5053
8.61 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5242
26.5 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
5618
265.8 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3021
8.52 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
3757
4.41 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4630
1.45 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4903
266.1 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4305
1.34 MB/sec |
|
|
Clang
|
4896
38.1 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4131
47.9 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
4648
5.82 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6044
37444.0 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4226
232.3 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4783
36.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5035
124.1 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
6927
339.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
8608
117.3 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
6387
5.13 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4331
38.8 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3260
104.2 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2221
85.8 images/sec |