| User | Lucky_Hunter |
| Upload Date | Mon, 02 Aug 2021 19:19:22 +0000 |
| Views | 10 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | MSI MS-7917 |
| Motherboard | MSI Z97 GAMING 5 (MS-7917) |
| Power Plan | Ultimate Performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4790K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.00 GHz |
| Maximum Frequency | 4598 MHz |
| Package | Socket 1150 LGA |
| Codename | Haswell |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 16.00 GB DDR3 SDRAM 1066 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1170 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1575 | |
| Integer Score | 1098 | |
| Floating Point Score | 1257 | |
|
AES-XTS
|
1575
2.69 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1171
5.92 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1243
58.8 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1015
2.86 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1058
1.24 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1081
338.7 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1074
58.3 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1126
358.8 KB/sec |
|
|
Clang
|
1105
8.61 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1025
11.9 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1051
1.32 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1193
7390.4 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1050
57.7 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1110
8.54 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1125
27.7 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1977
97.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2106
28.7 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1384
1.11 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1016
9.10 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1135
36.3 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1137
43.9 images/sec |
| Multi-Core Score | 4501 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4953 | |
| Integer Score | 4322 | |
| Floating Point Score | 4814 | |
|
AES-XTS
|
4953
8.44 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5291
26.8 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
5590
264.4 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2987
8.42 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
3716
4.36 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4323
1.35 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4810
261.0 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
3875
1.21 MB/sec |
|
|
Clang
|
4805
37.4 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4140
48.0 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5001
6.26 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5951
36869.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4269
234.7 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4653
35.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4857
119.7 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
6605
324.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
8716
118.8 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
6144
4.93 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4277
38.3 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3317
106.0 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2235
86.4 images/sec |