| User | Lucky_Hunter |
| Upload Date | Mon, 02 Aug 2021 19:14:21 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | MSI MS-7917 |
| Motherboard | MSI Z97 GAMING 5 (MS-7917) |
| Power Plan | Ultimate Performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4790K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.00 GHz |
| Maximum Frequency | 4600 MHz |
| Package | Socket 1150 LGA |
| Codename | Haswell |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 16.00 GB DDR3 SDRAM 1066 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1170 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1575 | |
| Integer Score | 1097 | |
| Floating Point Score | 1262 | |
|
AES-XTS
|
1575
2.68 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1205
6.10 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1241
58.7 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1039
2.93 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1051
1.23 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1080
338.4 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1073
58.2 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1098
349.9 KB/sec |
|
|
Clang
|
1070
8.34 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1039
12.0 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1080
1.35 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1199
7425.7 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1053
57.9 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1106
8.52 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1109
27.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1963
96.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2125
29.0 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1379
1.11 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1007
9.02 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1193
38.2 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1120
43.3 images/sec |
| Multi-Core Score | 4490 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4963 | |
| Integer Score | 4324 | |
| Floating Point Score | 4772 | |
|
AES-XTS
|
4963
8.46 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5269
26.6 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
5608
265.3 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2976
8.39 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
3298
3.87 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4443
1.39 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4857
263.6 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4223
1.31 MB/sec |
|
|
Clang
|
4881
38.0 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4100
47.5 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
4723
5.91 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5970
36985.9 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4265
234.5 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4458
34.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4870
120.0 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
6780
332.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
8680
118.3 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
6479
5.20 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4262
38.2 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3235
103.4 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2129
82.3 images/sec |