| User | Lucky_Hunter |
| Upload Date | Mon, 02 Aug 2021 19:07:32 +0000 |
| Views | 13 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | MSI MS-7917 |
| Motherboard | MSI Z97 GAMING 5 (MS-7917) |
| Power Plan | Ultimate Performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4790K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.00 GHz |
| Maximum Frequency | 4398 MHz |
| Package | Socket 1150 LGA |
| Codename | Haswell |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 16.00 GB DDR3 SDRAM 1066 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1131 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1523 | |
| Integer Score | 1059 | |
| Floating Point Score | 1221 | |
|
AES-XTS
|
1523
2.60 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1150
5.82 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1192
56.4 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1006
2.84 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
999
1.17 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1011
316.6 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1030
55.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1098
349.8 KB/sec |
|
|
Clang
|
1081
8.42 Klines/sec |
|
|
Camera
|
984
11.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1074
1.34 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1148
7113.3 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1025
56.3 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1067
8.22 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1072
26.4 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1896
93.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2021
27.5 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1338
1.07 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
968
8.67 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1134
36.3 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1103
42.6 images/sec |
| Multi-Core Score | 4379 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4968 | |
| Integer Score | 4194 | |
| Floating Point Score | 4681 | |
|
AES-XTS
|
4968
8.47 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5124
25.9 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
5499
260.1 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2963
8.35 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
3763
4.42 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4279
1.34 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4601
249.7 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4042
1.26 MB/sec |
|
|
Clang
|
4109
32.0 Klines/sec |
|
|
Camera
|
3908
45.3 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
4708
5.89 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5739
35556.6 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
3942
216.7 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4430
34.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4739
116.8 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
6880
337.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
8373
114.1 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
6208
4.99 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4085
36.6 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3261
104.3 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2222
85.9 images/sec |