| User | vkras |
| Upload Date | Sun, 01 Aug 2021 18:00:51 +0000 |
| Views | 10 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. X570 AORUS ELITE |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. X570 AORUS ELITE |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 9 5900X |
| Topology | 1 Processor, 12 Cores, 24 Threads |
| Base Frequency | 3.70 GHz |
| Maximum Frequency | 4948 MHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Vermeer |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 12 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 12 |
| L2 Cache | 512 KB x 12 |
| L3 Cache | 32.0 MB x 2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1999 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1718 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4136 | |
| Integer Score | 1459 | |
| Floating Point Score | 1876 | |
|
AES-XTS
|
4136
7.05 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1766
8.93 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1692
80.0 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1520
4.29 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1170
1.37 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1361
426.5 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1489
80.8 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1380
439.6 KB/sec |
|
|
Clang
|
1484
11.6 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1359
15.8 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1685
2.11 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1628
10083.8 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1903
104.6 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1685
13.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1546
38.1 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
3111
152.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3168
43.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
2025
1.63 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1403
12.6 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1670
53.4 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1597
61.7 images/sec |
| Multi-Core Score | 14993 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 8843 | |
| Integer Score | 14614 | |
| Floating Point Score | 16838 | |
|
AES-XTS
|
8843
15.1 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
21896
110.7 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
20722
980.3 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
6061
17.1 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
15674
18.4 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
17405
5.45 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
14280
775.0 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
11966
3.72 MB/sec |
|
|
Clang
|
18828
146.7 Klines/sec |
|
|
Camera
|
12599
146.0 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
15566
19.5 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
24370
150980.7 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
17668
971.2 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
19999
154.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
14020
345.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
25652
1.26 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
29020
395.4 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
23450
18.8 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
14596
130.8 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
13994
447.4 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
4602
177.8 images/sec |