| User | vkras |
| Upload Date | Sun, 01 Aug 2021 16:47:46 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. X570 AORUS ELITE |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. X570 AORUS ELITE |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 9 5900X |
| Topology | 1 Processor, 12 Cores, 24 Threads |
| Base Frequency | 3.70 GHz |
| Maximum Frequency | 4924 MHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Vermeer |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 12 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 12 |
| L2 Cache | 512 KB x 12 |
| L3 Cache | 32.0 MB x 2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1999 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1709 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4129 | |
| Integer Score | 1446 | |
| Floating Point Score | 1876 | |
|
AES-XTS
|
4129
7.04 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1767
8.94 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1687
79.8 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1532
4.32 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1162
1.36 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1362
426.9 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1457
79.1 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1355
431.8 KB/sec |
|
|
Clang
|
1452
11.3 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1334
15.5 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1678
2.10 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1626
10076.2 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1906
104.8 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1684
13.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1541
38.0 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
3089
151.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3162
43.1 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
2047
1.64 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1418
12.7 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1660
53.1 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1597
61.7 images/sec |
| Multi-Core Score | 14736 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 8500 | |
| Integer Score | 14371 | |
| Floating Point Score | 16567 | |
|
AES-XTS
|
8500
14.5 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
21807
110.3 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
20659
977.3 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
5944
16.8 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
14820
17.4 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
17124
5.37 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
14228
772.2 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
12067
3.75 MB/sec |
|
|
Clang
|
18739
146.0 Klines/sec |
|
|
Camera
|
11959
138.6 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
15183
19.0 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
20168
124951.0 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
17026
935.9 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
19907
153.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
14076
346.9 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
25972
1.27 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
29110
396.7 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
24605
19.8 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
14833
132.9 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
13984
447.1 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
4578
176.9 images/sec |