| User | vkras |
| Upload Date | Sun, 01 Aug 2021 16:33:37 +0000 |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. X570 AORUS ELITE |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. X570 AORUS ELITE |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 9 5900X |
| Topology | 1 Processor, 12 Cores, 24 Threads |
| Base Frequency | 3.70 GHz |
| Maximum Frequency | 4922 MHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Vermeer |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 12 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 12 |
| L2 Cache | 512 KB x 12 |
| L3 Cache | 32.0 MB x 2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1999 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1708 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4120 | |
| Integer Score | 1450 | |
| Floating Point Score | 1865 | |
|
AES-XTS
|
4120
7.02 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1752
8.86 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1676
79.3 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1564
4.41 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1171
1.37 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1356
424.7 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1441
78.2 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1344
428.1 KB/sec |
|
|
Clang
|
1470
11.5 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1362
15.8 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1684
2.11 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1626
10073.8 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1906
104.8 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1676
12.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1537
37.9 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
3038
149.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3102
42.3 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
2009
1.61 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1416
12.7 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1669
53.3 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1583
61.2 images/sec |
| Multi-Core Score | 14955 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 8903 | |
| Integer Score | 14578 | |
| Floating Point Score | 16780 | |
|
AES-XTS
|
8903
15.2 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
21502
108.8 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
20622
975.6 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
6103
17.2 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
15857
18.6 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
17011
5.33 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
14335
777.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
11995
3.73 MB/sec |
|
|
Clang
|
18886
147.1 Klines/sec |
|
|
Camera
|
12543
145.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
15610
19.5 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
24436
151389.4 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
17585
966.6 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
19498
150.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
14030
345.8 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
25637
1.26 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
28972
394.8 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
23319
18.7 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
14750
132.1 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
13888
444.0 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
4562
176.3 images/sec |