| User | ThePixelExpert |
| Upload Date | Tue, 04 May 2021 15:45:14 +0000 |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. B250M-DS3H |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. B250M-DS3H-CF |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.00 GHz |
| Maximum Frequency | 4198 MHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Skylake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1066 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1006 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1105 | |
| Integer Score | 947 | |
| Floating Point Score | 1117 | |
|
AES-XTS
|
1105
1.88 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
889
4.50 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1111
52.5 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
867
2.44 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
916
1.08 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
853
267.2 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
992
53.8 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1005
320.3 KB/sec |
|
|
Clang
|
977
7.61 Klines/sec |
|
|
Camera
|
941
10.9 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
883
1.11 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1050
6508.0 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1016
55.8 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
985
7.58 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
951
23.4 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1717
84.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1870
25.5 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1305
1.05 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
936
8.39 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
914
29.2 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1064
41.1 images/sec |
| Multi-Core Score | 3737 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3411 | |
| Integer Score | 3624 | |
| Floating Point Score | 4037 | |
|
AES-XTS
|
3411
5.81 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
4186
21.2 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
4998
236.4 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2361
6.66 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
3357
3.94 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
3551
1.11 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3865
209.7 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
3217
1.00 MB/sec |
|
|
Clang
|
4095
31.9 Klines/sec |
|
|
Camera
|
3592
41.6 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
3682
4.61 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5158
31953.9 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
3754
206.4 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4041
31.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4039
99.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
5737
281.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
8023
109.3 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5751
4.62 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4002
35.9 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2153
68.8 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1749
67.6 images/sec |