| Upload Date | Tue, 04 May 2021 14:35:25 +0000 |
| Views | 281 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home Single Language (64-bit) |
| Model | Acer Aspire A715-42G |
| Motherboard | LN Azalea_CAS |
| Power Plan | Acer |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 5 5500U |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Base Frequency | 2.10 GHz |
| Maximum Frequency | 1.86 GHz |
| Codename | Renoir |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 512 KB x 6 |
| L3 Cache | 4.00 MB x 2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 8.00 GB DDR4 SDRAM 1596 MHz |
| Channels | 1 |
| Single-Core Score | 546 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 994 | |
| Integer Score | 482 | |
| Floating Point Score | 611 | |
|
AES-XTS
|
994
1.69 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
499
2.52 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
572
27.0 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
462
1.30 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
419
492.2 KElements/sec |
|
|
SQLite
|
408
127.9 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
488
26.5 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
479
152.5 KB/sec |
|
|
Clang
|
470
3.66 Klines/sec |
|
|
Camera
|
563
6.52 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
511
639.2 Kpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
542
3360.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
659
36.2 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
574
4.42 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
529
13.0 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
987
48.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1040
14.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
694
557.2 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
462
4.14 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
457
14.6 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
532
20.6 images/sec |
| Multi-Core Score | 3055 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 2463 | |
| Integer Score | 2935 | |
| Floating Point Score | 3414 | |
|
AES-XTS
|
2463
4.20 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
3688
18.7 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
4291
203.0 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1445
4.08 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
3293
3.87 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
3327
1.04 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3064
166.3 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1904
606.7 KB/sec |
|
|
Clang
|
3640
28.4 Klines/sec |
|
|
Camera
|
3042
35.3 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
3210
4.02 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4765
29520.0 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
3441
189.1 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
3824
29.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3285
81.0 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
5257
257.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
6225
84.8 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5423
4.36 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3094
27.7 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1883
60.2 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1073
41.5 images/sec |