| User | HPMP |
| Upload Date | Mon, 03 May 2021 17:58:54 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Microsoft Corporation Surface Laptop 3 |
| Motherboard | Microsoft Corporation Surface Laptop 3 |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-1065G7 |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 1.50 GHz |
| Maximum Frequency | 3890 MHz |
| Package | Socket 1526 FCBGA |
| Codename | Ice Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 512 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 31.60 GB DDR4 SDRAM 1064 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1131 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3646 | |
| Integer Score | 935 | |
| Floating Point Score | 1135 | |
|
AES-XTS
|
3646
6.21 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
753
3.81 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1088
51.5 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
801
2.26 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
950
1.12 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
919
288.0 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1056
57.3 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
988
314.6 KB/sec |
|
|
Clang
|
940
7.32 Klines/sec |
|
|
Camera
|
968
11.2 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1033
1.29 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1060
6570.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1035
56.9 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
963
7.41 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
846
20.9 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1561
76.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1952
26.6 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1419
1.14 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
938
8.40 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
951
30.4 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1130
43.7 images/sec |
| Multi-Core Score | 4733 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 8168 | |
| Integer Score | 4390 | |
| Floating Point Score | 4902 | |
|
AES-XTS
|
8168
13.9 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
4395
22.2 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
5598
264.8 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3486
9.83 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
3968
4.66 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4296
1.35 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4969
269.7 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4294
1.34 MB/sec |
|
|
Clang
|
4610
35.9 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4215
48.9 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5017
6.28 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6060
37543.0 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
3895
214.1 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4386
33.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4724
116.4 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
6383
313.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9215
125.6 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7184
5.77 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3988
35.7 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2965
94.8 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
3205
123.8 images/sec |