| User | ernex |
| Upload Date | Mon, 03 May 2021 06:06:23 +0000 |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 11.2.2 (Build 20D80) |
| Model | iMac (27-inch Retina Mid 2017) |
| Model ID | iMac18,3 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-BE088AF8C5EB4FA2 iMac18,3 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-7600K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores |
| Base Frequency | 3.80 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 40.00 GB DDR4 2400 MT/s |
| Single-Core Score | 1073 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1393 | |
| Integer Score | 990 | |
| Floating Point Score | 1201 | |
|
AES-XTS
|
1393
2.37 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
947
4.79 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1062
50.2 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
929
2.62 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
911
1.07 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
967
303.0 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1031
55.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1033
329.2 KB/sec |
|
|
Clang
|
979
7.63 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1068
12.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
917
1.15 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1236
7654.9 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
983
54.0 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1082
8.33 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1038
25.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1960
96.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1911
26.0 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1407
1.13 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
994
8.91 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
957
30.6 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1196
46.2 images/sec |
| Multi-Core Score | 3418 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5157 | |
| Integer Score | 3013 | |
| Floating Point Score | 4006 | |
|
AES-XTS
|
5157
8.79 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
3040
15.4 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
3793
179.4 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2673
7.54 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
2629
3.09 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
3512
1.10 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
2892
157.0 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
2698
859.5 KB/sec |
|
|
Clang
|
2922
22.8 Klines/sec |
|
|
Camera
|
3151
36.5 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
3365
4.21 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4831
29929.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
3736
205.3 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4145
31.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3623
89.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
5774
283.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
7131
97.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
6106
4.90 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3656
32.8 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2394
76.5 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2125
82.1 images/sec |