| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Sun, 02 May 2021 18:11:26 +0000 |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | Ultimate Performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.26 GHz |
| Maximum Frequency | 4.77 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1488 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1292 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1699 | |
| Integer Score | 1212 | |
| Floating Point Score | 1396 | |
|
AES-XTS
|
1699
2.90 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1223
6.18 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1424
67.4 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1202
3.39 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1146
1.35 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1078
337.6 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1249
67.8 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1233
392.9 KB/sec |
|
|
Clang
|
1230
9.59 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1156
13.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
954
1.19 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1294
8014.9 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1217
66.9 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1217
9.37 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1196
29.5 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2196
107.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2418
32.9 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1595
1.28 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1159
10.4 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1277
40.8 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1427
55.1 images/sec |
| Multi-Core Score | 5297 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6285 | |
| Integer Score | 5049 | |
| Floating Point Score | 5669 | |
|
AES-XTS
|
6285
10.7 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5872
29.7 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6766
320.1 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3650
10.3 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4515
5.30 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
5054
1.58 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5407
293.4 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4673
1.45 MB/sec |
|
|
Clang
|
5606
43.7 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4552
52.8 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5899
7.38 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6926
42912.3 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4809
264.3 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
5242
40.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5688
140.2 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7789
382.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10408
141.8 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7662
6.15 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5073
45.4 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3587
114.7 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2936
113.4 images/sec |